Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? – pyta Jezus swoich uczniów, chcąc skierować ich uwagę na konieczność wewnętrznej odnowy. Zbliżający się Wielki Post to kolejna okazja do tego, by wejść na drogę pokuty i nawrócenia. Prośmy Zbawiciela o pragnienie przeżycia tego czasu w owocny sposób.
1. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Tego dnia zapraszamy na Msze Święte o godz. 800, 1800 i 1930. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.
2. Nabożeństwa w naszym kościele:
- • Nabożeństwo do św. Ojca Pio w poniedziałek przed Mszą św.;
- • Droga Krzyżowa w piątki Wielkiego Postu dla dzieci o godz. 1730 oraz dla dorosłych i młodzieży o 1830. W związku z tym, przez okres Wielkiego Postu, nie będzie wystawienia Najświętszego Sakramentu o godz. 1700;
- • Nabożeństwo pierwszej soboty miesiąca w sobotę po Mszy św.;
- • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym we wszystkie niedziele Wielkiego Postu o godz. 1815.
3. Za udział w gorzkich żalach i w drodze krzyżowej możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Oprócz udziału w nabożeństwie należy wypełnić zwykłe warunki uzyskania odpustu: musimy wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego; musimy być w stanie łaski uświęcającej; przyjąć Komunię Świętą i pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.
4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej. Zapraszamy na Msze św. o godz. 900. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną w piątek od godz. 900. Możliwość spowiedzi pierwszopiątkowej od godz. 1700 do 1745. W sobotę powierzymy naszą wspólnotę Niepokalanemu Sercu Maryi. Zapraszamy na Msze św. w piątek i sobotę o godz. 1800.
5. Biuro parafialne w Środę Popielcową jest zamknięte.
6. Spotkania formacyjne:
- Młodzież przystępująca w marcu do sakramentu bierzmowania w poniedziałek 28 lutego i piątek 4 marca o godz. 1900 w domu parafialnym
- I rok przygotowania do bierzmowania w czwartek 3 marca o godz. 1830 w domu parafialnym;
- Parafialne Koło Radia Maryja w czwartek 3 marca bezpośrednio po Mszy św. w kościele;
- Matki w Modlitwie w piątek 4 marca bezpośrednio po Drodze Krzyżowej w kościele;
- Koło plastyczne dla dzieci w sobotę 5 marca o godz. 1100 w domu parafialnym;
- Zmiana tajemnic Żywego Różańca w niedzielę 6 marca po Mszy św. o godz. 930 w kościele.
7. W sobotę, 5 marca po Mszy św. o godz. 1800 w ramach V edycji diecezjalnej akcji modlitewnej „Adoracja i post o powołania” odbędzie się nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu trwająca do niedzielnej Mszy św. o godz. 800 i następnie od godz. 1330 i zakończymy nabożeństwem Gorzkich Żali. Dla celów organizacyjnych na stoliku z gazetami wystawiona jest lista adoracyjna, gdzie można wpisać się na konkretną godzinę czuwania. Na modlitwie można trwać indywidualnie lub wspólnotowo w formie dowolnych dyżurów. Niech akcja „Adoracja i post o powołania”, realizowana w naszej parafii, w duchowej jedności z wiernymi z całej archidiecezji, stanie się wyrazem ufnej wiary i pomocą młodym ludziom w przyjęciu daru powołania.
8. Cały czas można pomóc parafii finansowo przekazując jeden procent na Fundację Wspierania Inicjatywy „Ad melius”. Dlatego proszę o uwzględnienie numer KRS fundacji – 0000 480 577 w swoim zeznaniu podatkowym. Na stoliku z gazetami wyłożony jest formularz PIT-OP – oświadczenie, dzięki któremu emeryci i renciści rozliczający PIT za pośrednictwem ZUS mają możliwość przekazania 1% podatku na rzecz naszej wspólnoty parafialnej. Wystarczy tylko wpisać w domu swoje dane: PESEL, imię i nazwisko, urząd skarbowy – Pierwszy Urząd Skarbowy jest raczej właściwym dla mieszkańców Osowa i podpisać. Kolejnej niedzieli proszę wypełniony formularz przynieść do kościoła. Reszta formalności jest po stronie parafii. Zachęcamy serdecznie do skorzystania także z tej formy wsparcia działań parafii dla dobra nas wszystkich. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na parafialnej stronie internetowej. Dziękuję za każde wsparcie.
9. W związku inwazją rosyjską na Ukrainę jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść naszym Braciom również z materialną pomocą, dlatego dzisiaj, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zbierane będą do puszek ofiary, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.
Za tydzień w pierwszą niedzielę miesiąca będzie można datkiem do puszki wesprzeć dzieło budowy studni dla przedszkola w Ankiliabao na Madagaskarze, które jest pod opieką księży Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Obecnie zebrane mamy 2100 zł. Za pomoc i wsparcie finansowe Bóg zapłać.
10. Polecamy prasę katolicką: „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Mały Gość Niedzielny”, „Miłujcie się”, „L’Osservatore Romano” i biuletyn parafialny „Okno”.
11. Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Proboszcz