Ogłoszenia duszpasterskie na 3.9.2023 r. – 22 niedziela zwykła

Zgromadziliśmy się, aby sławić zwycięstwo Chrystusa, aby uczestniczyć w Jego krzyżu, przez który przychodzi życie i zbawienie. Dla chrześcijanina nie ma innej drogi, jak iść za Chrystusem, który nas zbawił przez swe uniżenie, śmierć i zmartwychwstanie. Nasza obecność na tej Eucharystii ma być wyrazem tego, że idziemy za Chrystusem i chcemy uczestniczyć w Jego zwycięstwie. Szukamy często innych dróg i wtedy idziemy donikąd. Stajemy jednak przed ołtarzem, prosimy, aby nam Bóg przebaczył i dał siłę pójścia za Chrystusem drogą Jego krzyża.

1. Z poniedziałkiem powracamy do stałego harmonogramu sprawowania Eucharystii. Msze św. w naszym kościele sprawowane będą w niedziele o godz. 800, 930, 1100, 1230 (Msza św. dla dzieci) i 1900. W tygodniu Msze św. we wtorek i czwartek sprawowane będą o godz. 900,a w pozostałe dni o godz. 1800. Możliwość spowiedzi św., w dzień powszedni, pół godziny przed Mszą św.

2. W piątek, 8 września, przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce popularnie nazywane świętem Matki Bożej Siewnej. Przez wstawiennictwo Maryi będziemy modlić się za wszystkich pracujących na roli, aby ich praca i trud wydawały błogosławione owoce. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 1800. Tegoż dnia rozpoczynamy Nowennę do Matki Bożej Bolesnej przygotowująca nas do uroczystości odpustowych. Zapraszamy na nowennę w dzień powszedni po Msze św., a w niedzielę o godz. 1845. Uroczystość odpustowa odbędzie się w piątek 15 września o godz. 1800. Mszy św. przewodniczyć będzie i kazanie wygłosi ks. dr Leszek Rasztawicki, biblista diecezji warszawsko-praskiej.

3. W sobotę, 23 września, organizowana jest jednodniowa, autokarowa pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu i do sanktuarium maryjnego w Górce Klasztornej, gdzie znajduje się barokowy ołtarz Matki Boskiej Bolesnej z początku XVIII. Jest to kontynuacja naszych parafialnych uroczystości odpustowych. Koszt pielgrzymki, w zależności od ilości osób biorących udział, to 150 lub 200 zł. W cenę wliczony jest m.in.: przejazd, obiad, ubezpieczenie. Planowany wyjazd o godz. 700 a powrót ok 2100. Zapisy w zakrystii po Mszy św. Decyduje kolejność zapisów.

4. Nabożeństwa w naszym kościele:

  • Nabożeństwo do św. Ojca Pio w poniedziałek przed Mszą św.
  • Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z modlitwą za przyczyną św. Jana Pawła II w środę przed Mszą św.;
  • adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy, zakończona Koronką do Miłosierdzia Bożego w piątek od godz. 1700 do 1800;
  • Różaniec siedmiu boleści Najświętszej Maryi Panny w sobotę po Mszy św.

5. Spotkania formacyjne:

  • Zmiana tajemnic Żywego Różańca  dzisiaj po Mszy św. o godz. 930 w kościele;
  • Parafialne Koło Radia Maryja w czwartek 7 września po Mszy św. w kościele;
  • Matki w Modlitwie w piątek 8 września o godz. 1830 w domu parafialnym;
  • Zbiórka ministrantów w sobotę 9 września o godz. 1100. Obecność obowiązkowa.

Zapraszamy do włączenia się w działalność naszych parafialnych wspólnot, w których można pogłębiać swoją formację duchową i służyć innym. W naszej parafii działają: chór parafialny, ministranci, parafialny zespół charytatywny, Żywy Różaniec, Parafialne Koło Radia Maryja, Matki w Modlitwie, Pogotowie Modlitewne, koło plastyczne dla dzieci – serdecznie zapraszamy. Więcej informacji można uzyskać u księdza w zakrystii po Mszy św.

6. Tajemnice modlitewne Żywego Różańca na wrzesień 2023 r.

  • Za ludzi, którzy żyją na marginesie społeczeństwa, a nawet w nieludzkich warunkach, by nie zostali zapomniani przez instytucje i nigdy nie byli traktowani jako mniej wartościowi – I RŻR (Msza św. 16.09, godz. 1800);
  • O powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w sposób szczególny z naszej wspólnoty parafialnej – II RŻR (Msza św. 22.09, godz. 1800).
  • O pokoju na Ukrainie, aby Pan pokrzepił serca narodu ukraińskiego w obecnej dramatycznej sytuacji – III RŻR (Msza św. 23.09, godz. 1800);
  • O dary Ducha Świętego dla dzieci i młodzieży w nowym roku szkolnym i akademickim – IV RŻR (Msza św. 26.09, godz. 900);

7. Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dla dzieci dzisiaj na Mszy św. o godz. 1100.

8. Istnieje możliwość zapisania dziecka na katechezy przygotowujące do przyjęcia I Komunii Świętej w tym roku szkolnym. Planowany termin uroczystości to 26 maja 2024 r. Rodzice, którzy chcieliby, aby ich dziecko przystąpiło do sakramentu Komunii Świętej mogą zgłosić ten fakt w zakrystii po Mszy św. Prawidłowo dziecko powinno mieć ukończone 6 lat i przystąpić do sakramentu w parafii zamieszkania rodziców.

9. Młodzież, która chciałby w tym roku rozpocząć dwuletnie przygotowanie do sakramentu bierzmowania, może zapisać się w zakrystii po Mszy św. Dobrą praktyką jest rozpoczęcie przygotowania do bierzmowania w parafii wraz z rozpoczęciem nauki w 7 klasie szkoły podstawowej. Warunkiem możliwości rozpoczęcia przygotowania do sakramentu dojrzałości jest uczęszczanie na lekcję religii w szkole.

10. Troska o powołania kapłańskie i zakonne jest jednym z głównych zadań, jakie stawia przed duchownymi i wiernymi Kościół. Na ławkach wyłożone są koperty, które można zabrać do domu i złożyć w nich ofiarę, a następnie zwrócić w kolejną niedzielę podczas zbierania tacy. W tym roku zobowiązani jesteśmy wesprzeć Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie kwotą wysokości 6300 zł. Za pomoc i troskę o powołania serdecznie dziękuję.

11. Za tydzień, w drugą niedzielę miesiąca, taca zbierana podczas Mszy św. przeznaczona będzie na planowaną inwestycję parafialną – renowacja zabytkowego muru przykościelnego.

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Do dyspozycji mamy periodyki „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Mały Gość Niedzielny” i „L’Osservatore Romano”. Bieżące wiadomość znajdziemy na parafialnej stronie internetowej i na profilu parafii na Twitterze (@BolesnaSzczecin).

13. Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Proboszcz