Ogłoszenia duszpasterskie na 24.03.2024 r. – Niedziela Palmowa

Chrystus w uroczysty sposób wkracza dziś do Jerozolimy. Rozentuzjazmowany tłum krzyczy: „Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie”, a On, witany jako Mesjasz, wie, że za kilka dni usłyszy skazujący wyrok. Jezus widzi dalej i więcej. Przemienia tragiczne okoliczności swojego życia w dar miłości. Wzbudźmy w sobie pragnienie kroczenia za pokornym Chrystusem, aby uczestnicząc w Jego męce, mieć także udział w tajemnicy Jego zmartwychwstania.

1. Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.

2. Zapraszamy na ostatnie już w tym roku Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, dzisiaj o godz. 1815 i na Drogę Krzyżową w Wielki Piątek o godz. 1830. Innych stałych nabożeństw Wielkim Tygodniu nie będzie.

3. Zachęcam, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Możliwość spowiedzi św. od poniedziałku do środy jest pół godziny przed Mszą św.

4. Biuro parafialne w Wielkim Tygodniu i w okresie Oktawy Wielkanocnej jest zamknięte. W przypadkach nagłych proszę o bezpośredni kontakt z księdzem, który cały czas jest do Państwa dyspozycji.

Triduum Paschalne

Wielki Czwartek – Liturgia Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 1900. Jest to dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Adoracja Najświętszego Sakramentu po zakończeniu liturgii do 2300. Spowiedź święta od godz. 1700 do 1900

Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 1900. Liturgię poprzedzi Droga Krzyżowa o godz. 1830. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 800 do 1830 i od 2100 do 2300. Spowiedź święta od godz. 1700 do 1900 i od 2100 do 2200. W tym dniu wszystkich między 18. a 60 rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. 

Wielka Sobota – Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną rozpocznie się o godz. 2230.  Zabierzmy ze sobą na nocną liturgię świece. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 800 do 2200. Spowiedź święta od 900 do 1500. Podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu będzie można złożyć ofiarę pieniężną na potrzeby parafii. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny od godz. 800 do 1500, o pełnych godzinach.

5. Przedświąteczne odwiedziny chorych z posługą sakramentalną we wtorek, 26 marca od godz. 900

6. Msze święte w dwa dni świąteczne, tj. Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i w poniedziałek w Oktawie Wielkanocy odprawiane będą według porządku niedzielnego. Z wyjątkiem, nie będzie  w niedzielę i poniedziałek Mszy świętej o godz. 800. Szczegółowy harmonogram obchodów Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych znajduje się  na stronie parafialnej.

7. W poniedziałek, 18 marca,  młodzież z naszej parafii (11 osób) otrzymała z rąk ks. bpa Henryka Wejmana sakrament bierzmowania. Dziękuję za dar ołtarza – biały ornat, który jest przeznaczone do liturgii w naszym kościele. Dziękuję pani Noemi Chwalisz za prowadzenie spotkań katechetycznych z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

8. W poniedziałek, nas swoją prośbę, zakończył pracę pan organista Piotr Cholewa. Dziękujemy za ubogacenie nas swoim talentem i życzymy powodzenia w karierze artystycznej.

9. Do końca kwietnia można przekazać 1,5 procent dochodu na fundację działającą przy parafii. Dlatego proszę o uwzględnienie numeru KRS fundacji – 0000 480 577 w swoim zeznaniu podatkowym, a także o zwrot wypełnionych formularzy PIT-OP, dzięki któremu emeryci i renciści mają możliwość przekazania 1,5% podatku na rzecz naszej wspólnoty parafialnej. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na parafialnej stronie internetowej. Zachęcamy do skorzystania z tej formy wsparcia działań parafii dla dobra nas wszystkich i dziękujemy za każdą udzieloną pomoc.

10. Parafialny Zespół Caritas kontynuuje akcję pomocy najuboższym. Nabywając świece, baranki, palmy oraz karty świąteczne wspieramy najbardziej potrzebujących. Dziękuję za wsparcie.

11. W tym tygodniu pożegnaliśmy śp. Longinę Kozłowska. Niech spoczywa w pokoju.

12. Polecamy prasę katolicką: „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Mały Gość Niedzielny”, „L’Osservatore Romano” i biuletyn parafialny „Okno”.

13. Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Proboszcz