Ogłoszenia duszpasterskie na 15.04.2019 r. – Niedziela Palmowa

Wspominamy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Podobnie jak tłumy wołające: „Hosanna”, my również przyszliśmy z palmami i oddajemy Bogu chwałę. Dziś rozpoczynamy Wielki Tydzień i usłyszymy opis męki naszego Zbawiciela. Wydarzenia, które będziemy przeżywać w najbliższych dniach, mają kluczowe znaczenie dla naszego zbawienia. Nie bądźmy więc obojętni na cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Tu chodzi o nasze życie wieczne.

1. Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień – czas bezpośrednio poprzedzający wielkanocne uroczystości paschalne. Dzisiaj też obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. W naszej codziennej modlitwie pamiętajmy w szczególny sposób o młodzieży, aby zawsze była przy Chrystusie i Kościele.

2. Zapraszamy na ostatnie już w tym roku Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, dzisiaj o godz. 1815 i na Drogę Krzyżową w Wielki Piątek o godz. 1830. Innych nabożeństw Wielkim Tygodniu nie będzie.

3. Parafialny Caritas kontynuuje akcję pomocy najuboższym. Nabywając świece, baranki, palmy, chlebki oraz karty świąteczne, wspieramy najbardziej potrzebujących. Do Wielkiej Soboty (do godz. 1500) wystawiony jest w kościele kosz na dary (żywność, chemia domowa, zabawki), z których zrobione zostaną paczki dla najuboższych z naszej parafii. Paczki wydawane będą w Wielką Sobotę w domu parafialnym od godz. 1530 do 1600. Dzieci z parafialnego koła plastycznego prowadzą  przed kościołem, kiermasz stroików i dekoracji wielkanocnych. Za wszelką pomoc Bóg zapłać.

4. Dzisiaj po Mszach świętych będzie można nabyć wielkanocne ciasto pieczone przez panie z Parafialnego Koła Żywego Różańca. Dochód ze sprzedaży ciasta przeznaczony zostanie na wielkopostną jałmużnę. Serdecznie zachęcamy do wsparcia i życzymy miłych chwil w towarzystwie rodziny i przyjaciół przy południowej kawie i smacznym kawałku ciasta z parafialnego kiermaszu.

5. We wtorek, 16 kwietnia o godz. 1830 zapraszamy do pomocy w przygotowaniu (posprzątaniu) kościoła i terenu przykościelnego do Świąt Wielkanocnych. W sposób szczególny prośba skierowana jest do osób, które korzystają z pomocy wspólnoty parafialnej organizowanej przez Caritas naszej parafii. 

6. Biuro parafialne w środę, 17 kwietnia, będzie nieczynne. Wszelkie ważne sprawy, tj. chrzest, pogrzeb, posługa sakramentalna do chorega, proszę zgłaszać bezpośrednio do księdza. Inne sprawy, takie jak wydanie zaświadczenia, proszę o zgłoszenie się do biura parafialnego po świętach. Dziękuję za zrozumienie i uszanowanie czasu przygotowań i przeżywania Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych.

7. Zbiórka ministrantów w środę 17 kwietnia o godz. 1900 w kościele. Obecność obowiązkowa.

Triduum Paschalne

Wielki Czwartek – Liturgia Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 1900. Jest to dzień ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy od godz. 2100 do 2300. Spowiedź święta od godz. 1800 do 1900.

Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 1900. Liturgię poprzedzi Droga Krzyżowa o godz. 1830. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 800 do 1830 i od 2100 do 2300. Spowiedź święta od godz. 1800 do 1900 i od 2100 do 2200. Odwiedziny chorych w domach z posługą sakramentalną od godz. 900. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły.

Wielka Sobota – Liturgia Wigilii Paschalnej z procesją rezurekcyjną rozpocznie się o godz. 2230. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 800 do 2230. Święcenie pokarmów o pełnych godzinach od 900 do 1500. Spowiedź święta w czasie święcenia pokarmów. Podczas święcenia pokarmów będzie można złożyć ofiarę pieniężną na wystrój kościoła.

8. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę zapraszamy do wspólnej modlitwy Jutrznią o godz. 800 w kościele. W sobotę po Jutrzni odbędzie się poświęcenie pokarmów.

9. Szczegółowy harmonogram obchodów Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych znajduje się w obecnym numerze biuletynu parafialnego „Okno” i na stronie parafialnej.

10. Msze święte w dwa dni świąteczne, tj. Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i w poniedziałek w Oktawie Wielkanocy odprawiane będą według porządku niedzielnego. Z jednym wyjątkiem, nie będzie Mszy świętej w niedzielę o godz. 800. 

11.  W tym tygodniu pożegnaliśmy śp. Helenę Tychmanowicz. Niech spoczywa w pokoju.

12. Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 

Proboszcz

Intencje modlitewne Żywego Różańca – kwiecień 2019 r.

I RŻR – O powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w sposób szczególny z naszej wspólnoty parafialnej (21.04, godz. 19.00)

II RŻR – O dobre przeżycie Świąt Wielkanocnych i radość ze zmartwychwstania Chrystusa w naszym życiu. (21.04, godz. 9.30)

III RŻR – Aby inicjatywy ewangelizacyjne podejmowane w naszej diecezji rozpalały wielu ludzi mocą Ducha Świętego. (22.04, godz. 9.30)

IV RŻR -Za lekarzy i pracowników humanitarnych, przebywających na obszarach wojennych, którzy narażają własne życie, aby ocalić innych. (28.04, godz. 9.30)