Ogłoszenia duszpasterskie na 11.02.2024 r. – 6 niedziela zwykła

W Ewangelii Chrystus spotyka trędowatego, który prosi Go o interwencję. „Jezus, zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: »Chcę, bądź oczyszczony«”. Jego odpowiedź jest pełna czułości i zdecydowania. Przeżywając dziś Światowy Dzień Chorego, prośmy, aby Bóg uzdolnił nas do przychodzenia z pomocą wszystkim chorym i cierpiącym.

1.  Dzisiaj przypada w Kościele wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dziś Lourdes to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie, które słynie z wielu pielgrzymek oraz licznych uzdrowień duszy i ciała. Ten dzień jest obchodzony także jako Światowy Dzień Chorych. Szczególną modlitwą otaczamy wszystkich, którzy zmagają się z trudnościami choroby i cierpienia. 

2. W najbliższą środę, 14 lutego, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Tego dnia zapraszamy na Msze Święte o godz. 900, 1800 i 1930. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są  wierni pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Tego dnia po Mszach św. – na prośbę Ksiądz Arcybiskupa Metropolity, który przychylił się do Apelu Przewodniczącego KEP – po dwóch latach od inwazji rosyjskiej, zbierane będą datki do puszki na pomoc ofiarami wojny na Ukrainie.

3. W środę Popielcową po Mszy św. o godz. 900 w duchowej jedności z całą naszą Archidiecezją odmówimy „Nowennę Odnowy Wiary” przygotowując nas do owocnego przeżywania Wielkiego Jubileuszu Dziewięćsetlecia Pomorskiej Misji Świętego Ottona.

4. Nabożeństwa w naszym kościele:

  • • Nabożeństwo do św. Ojca Pio w poniedziałek przed Mszą św.;
  • •Droga Krzyżowa w piątki Wielkiego Postu dla dzieci o godz. 1730 oraz dla dorosłych i młodzieży o 1830. W związku z tym, przez okres Wielkiego Postu, nie będzie wystawienia Najświętszego Sakramentu o godz. 1700;
  • • Różaniec siedmiu boleści Najświętszej Maryi Panny w sobotę po Mszy św.;
  • • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym we wszystkie niedziele Wielkiego Postu o godz. 1815.

5. Za udział w gorzkich żalach i w drodze krzyżowej możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Oprócz udziału w nabożeństwie należy wypełnić zwykłe warunki uzyskania odpustu: musimy wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego; musimy być w stanie łaski uświęcającej; przyjąć Komunię Świętą i pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.

Przypominamy, że w myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.

6. Biuro parafialne w Środę Popielcową jest zamknięte.

7. Spotkania formacyjne:

  • Poświęcenie świec dla dzieci przygotowującej się do I Komunii Świętej, dzisiaj na Mszy św. o godz. 1230
  • Dzieci przygotowujące się do I Komunii świętej spotkanie w poniedziałek 12 lutego o godz. 1830 w domu parafialnym;
  • Koło plastyczne w sobotę, 17 lutego o godz. 1100 w domu parafialnym.

8. Taca zbierana dzisiaj podczas Mszy św. Przeznaczona jest na inwestycję parafialną – dalszą renowację i odbudowę zabytkowego muru przykościelnego. Dziękuję za złożone ofiary.

9. W przyszłą niedzielę, 18 lutego, będziemy gościć w naszej wspólnocie parafialnej Siostry Uczennice Krzyża. Do jednych z charyzmatów Sióstr Uczennic Krzyża należy podejmowanie działań na rzecz rodziny. W ramach misji siostry organizują spotkania dla małżeństw, rodzin czy młodzieży. Widząc potrzebę stworzenia przyjaznego miejsca pomocy i wspierania rodziny w 2008 r. zgromadzenie sióstr podjęło decyzję budowy domu rekolekcyjnego w Czmońcu. Siostry podczas wszystkich niedzielnych Mszy św. będą dzieliły się swoim doświadczeniem pracy z rodzinami, a po Mszy św. będą zbierały datki pieniężne na kontynuację budowy domu rekolekcyjnego dla rodzin. Zachęcam do wsparcia finansowego dzieła prowadzonego przez Siostry Uczennice Krzyża.

10. Polecamy prasę katolicką: „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Mały Gość Niedzielny”, „L’Osservatore Romano”, biuletyn parafialny „Okno” oraz „Gościa Extra” poświęcony tematom związanym z Wielkim Postem.

11. Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Proboszcz