Jesienne porządki na osowskim cmentarzu.

 

 

Z inicjatywy Stowarzyszenie na rzecz Osowa grupa mieszkańców naszego osiedla w dniu 27 października br. uporządkowała naszą osowską nekropolię. Oprócz porządków, zapaliliśmy symboliczne znicze i odmówiliśmy krótką modlitwę za zmarłych. Mamy nadzieję, że i Ty znajdziesz czas by zajrzeć na Osowski cmentarz?

 

Zapraszamy na wspólną modlitwę w Dzień Zaduszny (2 listopada) o godz. 16.00. (Cmentarz za boiskiem do gry w piłkę). Prosimy zabrać ze sobą symboliczne znicze.

 

 

W wyniku rozbudowy wsi władze gminne podjęły w marcu 1910 starania o zorganizowanie nowego cmentarza, bardziej od niej oddalonego. Zakupiono wiec teren leżący na południe od Osowa, w odległości około 500 m od szosy wiodącej do Szczecina, przy ówczesnej jeszcze drodze polnej, obecnie ul. Mokrej. Obszar tego cmentarza wynosił początkowo 1 ha. Jednak w latach 1943-1944 rozpoczęto w pobliżu cmentarza budowę domków jednorodzinnych i zakładanie ogródków działkowych. Prawdopodobnie i ten cmentarza był już wówczas nieczynny. Po wojnie w 1945-46 pochowano tu kilkunastu Polaków, lecz później zmarłych ekshumowano.

 

opracowano na podstawie Bogdan Frankiewicz, Szczecińskie cmentarze. Stettiner Friedhöfe, Szczecin 2003, s.155